kredyt na dom

Kilka informacji o kredytach hipotecznych

Podczas szukania idealnego kredytu hipotecznego musimy pamiętać o niemałej ilości szczegółów, które mogą mieć wpływ na ostateczną kwotę, jaką będziemy musieli spłacać. Pytanie na co zwrócić uwagę jest jednym z kluczowych, zwłaszcza w sytuacji, gdy przeglądamy ranking kredytów hipotecznych na budowę domu.

Przede wszystkim kredytując budowę domu warto niezwykle starannie przygotować kosztorys tego przedsięwzięcia. W sytuacji, gdy zdecydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego, bank poprosi nas o przygotowany kosztorys, w którym określimy nie tylko zakres prac, ale również daty ich wykonania, ceny materiałów oraz robocizny. Warto pamiętać, że bank nie udzieli nam kredytu wyższego niż kwota, którą zamieścimy na kosztorysie, dlatego tak ważne jest opracowanie go w prawidłowy sposób. Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie kwot może nieść za sobą przykre konsekwencje.

Ubiegać się o kredyt hipoteczny możemy jedynie w sytuacji, gdy posiadamy już działkę budowlaną

W przeciwnym wypadku uzyskanie kredytu jest niemożliwe. Sfinansowanie obu tych zakupów jest możliwe, ale jedynie w kilku bankach. W praktyce jednak znacznie częściej spotyka się najpierw kupno działki a następnie ubieganie się o kredyt na budowę nieruchomości.

Docelowym zabezpieczeniem każdego kredytu hipotecznego jest wybudowana nieruchomość, dlatego wzięcie kredytu, rozpoczęcie budowy i wieloletnie na niej prace są niemożliwe. Zazwyczaj banki nakazują zrealizowanie inwestycji w ciągu dwóch, trzech lat a następnie dostarczenie dokumentów, które potwierdzają, że nieruchomość została zakończona. Może to być pozwolenie na użytkowanie bądź zawiadomienie o zakończeniu budowy.

W przypadku, gdy nie uda nam się zrealizować założonego terminu, należy to jak najszybciej zgłosić w banku. Zazwyczaj przesunięcie daty dostarczenia dokumentów nie wiąże się z większymi problemami. Dyskusyjne może być natomiast przesunięcie terminu oddania budowy o wiele miesięcy lub nawet o kilka lat, wówczas bank będzie domagał się zakończenia budowy jak najszybciej.

Leave a Reply